Dear All,
Thank you very much for your cooperation in the IV edition of the contest. This year awarding is as follows:
GRAND PRIX - pictures with 120 points and more.
I place - 90-119 points
II place - 60-89 points
III place - 30-59 points
Honorable Mention - 4 -29 points
Congratulations!!!!
Thank you for your support:)
So, we all know the winners and can announce the results at our schools.
Have a nice week:)
Dear Partners,
The templates of the diplomas for pupils are ready. You will find them in the section Materials- Files.
You can easily upload them and update them to your need.
As for the contest blog I will update it in my free time. Just be patient. :)
Greetings:)
Dear Partners,
Please write the counted points here. We start counting on the 29.03.2017 Deadline : 1.04 2017 till midnight. :)
On the basis of the points we will be able to award our pupils with the I , II and III place.
You can have a look at our blog how it looked like last year. Of course there will be more than 3 pictures winning the contest. Art is difficult to judge so the points are going to support us.
I ask you kindly to write down full description of the pictures. I will need it to our contest blog purposes that is to describe the winning pictures.
Take care, A.K.
I completed the list of schools which sent the voting points on 30.03.2017. Please update the points accordingly.
We are not going to add any other voting list. Those who forgot to send the list please understand we cannot wait endlessly :)
1. Final Counting - ROMANIA_GALATI_TUDOSE
45. Slanina Luca_10_Romania_Galati_Tudose.jpg – 128 points
47. Popovici Ionut_10_Romania_Galati_Tudose.jpg – 72 points
48. Pecheanu Stefan_10_Romania_Galati_Tudose.jpg – 36 points
46. Serban Teodor_10_Romania_Galati_Tudose.jpg – 34 points
Best wishes to everyone!
2. Total points- Spain_Toledo_Camara
1. Lucia Ruiz_10_Spain_Toledo_Càmara : 80 points
2. Oscar Hannick_8_Spain_Toledo_Cámara: 36 points
3. Inés Gutíerrez_10_Spain_Toledo_Cámara: 38 points
4. Adriana Atahonero_11_Spain_Toledo_Cámara: 104 points
3. Final Counting - Greece_Arta_Panou Amalia
136. 8 points
137. 0 points
138. 0 points139. 4 points
4. Final Counting - Italy_Colle di Val d'Elsa_Antonella Colletti
101. Gaia Coppola 28 points
102. Emma Cristofani 4 points
103. Giulia Fazio 14 points
5. Total points for the cards done by the pupils from Kikinda, Serbia
142. Jovana Popovicki_7_Serbia_Kikinda_Videnov – 8 points
143. Lara Avramov_7_Serbia_Kikinda_Videnov - 0 points
144. Ana Vojvodić_7_Serbia_Kikinda_Videnov – 20 points
145. Marina Veljin_7_Serbia_Kikinda_Videnov - 0 points
Best wishes, ELT Dragana Videnov
6. Total Points for Gaelscoil de hÍde, Roscommon, Ireland
Laura Feeney_10_Ireland_Roscommon_Coffey = 8 points
Alanna Hoare_10_Ireland_Roscommon_Coffey = 4 points
Ross Brennan_10_Ireland_Rosommon_Coffey = 12 points
7. Total points Kolodenka, Ukraine
Olga Dunina_10_Ukraine_Kolodenka_Pasichniuk 46 points
Vitalii Matviichuk_8_Ukraine_Kolodenka_Pasichniuk- 30 points
Polina Andriichuk_7_Ukraine_Kolodenka_Pasichniuk – 30 points
Inna Borchuk_10_Ukraine_Kolodenka_Pasichniuk – 28 points
8. Final points from Lithuania_Nemencine_Matijevskaja
5. Dominika_Demenyte_11_Lithuania_Nemencine_Matijevskaja 38 points
6. Karina_Borkovska_11_Lithuania_Nemencine_Matijevskaja 32 points
7. Sabina_Lyskoit_12_Lithuania_Nemencine_Matijevskaja 44 points
8. Magdalena_Kolesnik_8_Lithuania_Nemencine_Matijevskaja 122 points
9. Final points from Slovakia-Levice
24.Kristina Sallaiová_9_Slovakia_Levice- 4 points
25.Karin Soosova_9_Slovakia_Levice- 26 points
26.Rebeka Černáková_8_SLovakia_Levice- 10 points
27.Natalia Repiská_9_Slovakia_Levice- 12 points
10. Total points for Giannitsa,Greece
117. Marina Salonikidou_9_Greece_Giannitsa_Sariggoli -- 0 POINTS
118. Kyriaki Alexopoulou_9_Greece_Giannitsa_Sariggoli --18 POINTS
119. Michael Syros_9_Greece_Giannitsa_Sariggoli --12 POINTS
120. Sophia Alpanaki_9_Greece_Giannitsa_Sariggoli -- 8 POINTS
11. Final Counting Cieszyn, Poland
17. Tobiasz Pindór_8_Poland_Cieszyn_Binek - 48 POINTS
18. Anna Łukosz_10_Poland_Cieszyn_Binek - 14 POINTS
19. Maria Hazuka_9_Poland_Cieszyn_Binek - 60 POINTS
20. Anna Piotrak_9_Poland_Cieszyn_Binek - 32 POINTS
12. FINAL COUNTING Alicante, SPAIN- CRISTINA DOMENECH
- Gabriela García_8_Alicante_Spain_Domenech 60 POINTS
- Gal.la García_9_Alicante_Spain_Domenech 50 POINTS
- Carla Rasero_10_Aliacnte_Spain_Domenech 10 POINTS
- Silvia Hueso_8_Alicante_Spain_Domenech 0 POINTS
13. Total Points, Solone, Ukraine. Elena Furman
32. Veronika Shevchenko_8_School of Solone_Viktoria Stovpovska - 38 points
22.Yaroslav Polishook,8 School of Solone #2, Ukraine Teacher: Nedviga – 28 points
23. Zabroda Sergey_8_Ukraine_School of Solone_Nedviga – 50
21.Sooshynska Ksenia –11- School of Solone, Ukraine - Furman - 0 points
14. Total points, Trufan, Romania, Miercurea Nirajului
67MARTON BIBORKA_7_ROMANIA_MIERCUREA NIRAJULUI_TRUFAN- 0 point
65.NAGY KITTI NIKOLETT_7_ROMANIA_MIERCUREA NIRAJULUI_TRUFAN-6 points
66. TÖRÖK KRISZTINA_7_ROMANIA_MIERCUREA NIRAJULUI_TRUFAN-0 point
67. SIKÓ SZILÁRD_7_ROMANIA_MIERCUREA NIRAJULUI_TRUFAN- 6 points
15. Final counting Poland, Nowy Sącz_ Rostocka
50. Małgorzata Gieniec_8_Poland_Nowy Sącz_Rostocka - 120 points
54. Paulina Gajewska_8_Poland_Nowy Sącz_Rostocka - 62 points
58. Wiktoria Zielińska_8_Poland_Nowy Sącz_Rostocka - 4 points
59. Igor Gramsz_7_Poland_Nowy Sącz_Rostocka - 94 points
16. Final Counting - Romania_Breaza_Cirneci Cristina
13. Daria Tirteata_11_Romania_Breaza_Cirneci – 80 points
14. Marian Voicu_10_Romania_Breaza_Cirneci – 50 points
15. Antonio Constantin_9_Romania_Breaza_Cirneci – 18 points
16. Isabella Staicu_8_Romania_Breaza_Cirneci – 14 points
17. FINAL COUNTING ALICANTE_SPAIN_SUCH
122.Lucia_9_Spain_Alicante_Such 12p.
121. Shaila_9_Spain_Alicante_Such – 22 points
124. Andrea_9_Spain_Alicante_Such - 4 points
18. Final points from Lithuania _ Vilkaviškio r. Sūdavos pagrindinė mokykla _Alita Balčiūnienė
93. Adrijus Bliūdys_ 8_ Lithuania_ Alita Balčiūnienė.jpg - 28 points
94. Airidas Juraitis_ 8_ Lithuania_ Alita Balčiūnienė.jpg - 66 points
95. Emilija Petrošiūtė_ 7_Lithuania_ Alita Balčiūnienė.jpg - 6 points
96. Neda Čapskytė_ 10_Lithuania_ Alita Balčiūnienė .jpg -16 points
19. Final counting - Poland_Korczyna_Tchir:
105. Magdalena_Bogdan_8_Poland_Korczyna_Tchir - 60 points
106. Mateusz Trybek_8_Poland_Korczyna_Tchir - 24 points
107. Natalia Bacia_9_Poland_Korczyna_Tchir – 22 points
108. Oliwia Nowak_8_Poland_Korczyna_Tchir – 10 points
20. Final Counting _Venafro_Italy_Massaregli
78. Eliana La Gamba_10_Venafro_Italy_Biello Virginia 80 points
79.-80 Francesca Izzi_9_Venafro_Italy_Carmela Orsomando 0 points
81. Maria Varone_11_Venafro_Italy_Clara Giglio 34 points
21. Votes from Lithuania_ Kėdainiai_ Lithuanian Sports University Kedainiai Ausra Progymnasium_Danguolė Tumėnienė
89. Daniele Lavrukenaite_Lithuania_Kedainiai_Tumeniene -124
90. Matas_Eremičius_9_Lithuania_Kedainiai_Tumėnienė - 75
92. Dominykas_Zvėgas_9_Lithuania_Kėdainiai_Tumėnienė - 106
104. Viktorija_Juškaitė_8_Lithuania_Kėdainiai_Tumėnienė - 101
22. Final counting- points for Slodkow Trzeci_Poland_Pietras
129. Alicja Michalczyk_7_Poland_Slodkow Trzeci_Pietras 50 points
130. Bartlomiej Pietrzak_7_Poland_Slodkow Trzeci_Pietras 34 points
131. Julia Krzyszton_8_Poland_Slodkow Trzeci_Pietras 24 points
132. Wiktoria Jachula_9_Poland_Slodkow Trzeci_Pietras 20 points
23. Our results- Sissi Roboti, Greece, Anavyssos
151. Aspasia Konstantoulaki_11_Greece_Anavyssos_Roboti 106 points
149. Betty_Petritsi_9_Greece_Anavyssos_Roboti 24 points
148. Despina_Kasdagli_10_Greece_Anavyssos_Roboti 4 points
146. Irene Andreadi_6_Greece_Anavyssos_Roboti 0 points
24. results - ZS 111, Warsaw Poland
.Poland_Warsaw_Gibas: 91, - 0p.
Michalina_Leśniak_10_Poland_Warsaw_Gibas –no nr - 0p.
Oskar_Domagalski_10_Poland_Warsaw_Wójcik-no nr - 0p.
25. Final Counting - Romania_Baicoi_Monica Petcu
Andreea Vlad_12_Romania_Baicoi_Petcu - 48 points
Bianca Simina_12_Romania_Baicoi_Petcu - 6 points
Andreea Manaila_12_Romania_Baicoi_Petcu - 0 points
Miruna Refec_9_Romania_Baicoi_Petcu - 0 points
26. Final Counting- Ukraine, Slavutych
33. Maria Martynova_9_Ukraine_Slavutych_Mandrovna - 16 points
34. Victor Kuleshov_10_Ukraine_Slavutych_Mandrovna - 26 points
35. Maria Stetsenko_9_Ukraine_Slavutych_Mandrovna - 22 points
36. Rodion Feshchenko_11_Ukraine_Slavutych_Mandrovna - 16 points.
27. Final points from Lithuania- Kedainiai Special School - Ingrida Jurevičienė
Erikas Misevičius - Lithuania - Kedainiai special school - Ingrida Jurevičienė - 100 points
Vaiva Župerkaitė - Lithuania - Kedainiai special school - Ingrida Jurevičienė - 20 points
Santa Stankevičiūtė - Lithuania - Kedainiai special school - Aušra Stoškienė - 10 points
Leonardas Zemkus - Lithuania - Kedainiai special school - Aušra Stoškienė - 10 points
28. Final counting from Czech Republic, Hluk - Markéta Masaříková
Melanie Juřeníková _ Czech Republic_Hluk_Masaříková - 118 points
Benedikta Kočí_Czech Republic_Hluk_Masaříková - 30 points
Veronika Mátlová_Czech Republic_Hluk_Masaříková - 24 points
Darina Hájíčková _Czech Republic_Hluk_Masaříková - 16 points
29. Final counting from Ukraine_Bilmak_Yuliya Buhayova
41. Zhenia Niroda_ 10_ Ukraine_Bilmak_ Buhayova – 14 points
42. Kiril Poshyn_10_Ukraine_Bilmak_Buhayova – 0 points
43. Artem Yeremenko_10_ Ukraine_Bilmak_ Buhayova – 18 points
44. Yulia Kuzmenko_10_Ukraine_Bilmak_ Buhayova – 8 points
30. Final counting from Poland_Wroclaw_Khatri
97. Amelia_Piprek_7_Poland_Wroclaw_Khatri – 132 points
98. Natalia_Troska_11_Poland_Wroclaw_Khatri – 110 points
99. Weronika_Radomska_11_Poland_Wroclaw_Khatri - 100 points
100. Patrycja_Borowczyk_11_Poland_Wroclaw_Khatri - 62 points
Best wishes:)
31. Final counting from Slovakia - Piešťany - Hodulová
55. Martin Kudrík_ 10_Slovakia_Piešťany_Horváthová - 58 points
57. Patrik Daniš_8_Slovakia_Piešťany_Hodulová - 42 points
52 Nikolas Bihári_11_Slovakia_Piešťany_Šulavá - 14 points
Kristián Daniš_11_Slovakia_Piešťany_Hodulová - 46 points
Best wishes.
32. Final counting from Romania_Cluj-Napoca - Stoian ("Ion Agarbiceanu School")
28. Corina Ciunt_11_Romania_Cluj-Napoca_Stoian – 0 points
29. Jasmine Istrate_11_Romania_Cluj-Napoca_Stoian – 82 points
30. Maria Fontu_12_Romania_Cluj-Napoca_Stoian – 0 points
31. Teodora Hodrea_11_Romania_Cluj-Napoca_Stoian – 10 points
33. Final results from Ukraine_Stryi_Opryshko
111. Katia Popova_11_Ukraine_Stryi_Opryshko - 110
110. Anna Bohayets_10_Ukraine_Stryi_Opryshko - 60
147. Artur Kosmyk_12_Ukraine_Stryi_Loboiko - 70
150 Daryna Liuba_10_Ukraine_Stryi_Kosylo - 12
34. Final results from Poland_Piaseczno_Szulborska
38.Igor Kępiński_10_Poland_Piaseczno_Szulborska - 137points
40.Natalia Miesiak_10_Poland_Piaseczno_Szulborska - 52 points
39. Nikola Luty_9_Poland_Piaseczno_Szulborska - 24 points
37.Wiktoria Grycko_9_Poland_Piaseczno_Szulborska - 4 points
35.
Final counting from Poland Chorzow SP nr 34 im Sportowcow Hajduckich
112-Ania Palczewska 26 p
113- Malwina Rak 14 p
114-Martyna Malik 18 p
115-Wiktoria Krzyż 16 p
36. final counting from the Czech Republic Kroměříž
71. Adam_Lednický_9_Czech_Republic_Kroměříž_Krčmářová 86 points
72. Eliška_Havránková_8_Czech_Republic_Kroměříž_Krčmářová 22 points
74. Richard_Orság_8_Czech_Republic_Kroměříž_Krčmářová 28 points
73. Aila_Elizabeth_Koski_9_Czech_Republic_Kroměříž_Krčmářová 6 points
37. VOTES FOR ANDRANO - ITALY
PICTURE 140 ANITA NICOLARDI 88p
PICTURE 133 MATTEO PELLEGRINO 20p
PICTURE 134 MICHELE GIURGOLA 6p