Stworzeni z wyobraźni

Projekt przeznaczony dla uczniów gimnazjów. W jego trakcie młodzi ludzie z dziesięciu różnych szkół, rozmieszczonych na terenie całej Polski, stworzą wspólnie dziesięć autonomicznych powieści. Żeby było ciekawiej, każda z opowieści będzie się toczyła w innej konwencji, dzieciaki będą się kolejnymi rozdziałami wymieniać, a przy tworzeniu trzeba będz...

Project Journal


 • Projekt "Stworzeni z wyobraźni" pobudził do działania naszą wyobraźnię i kreatywność. Czasami trudno było się zmobilizować, ale pokonaliśmy trudności i udowodniliśmy, że damy radę. Piszę MY, bo te refleksje dotyczą zarówno moich fenomenalnych gimnazjalistek, jak i mnie - nauczycieli języka polskiego.
  Projekt zabrał nas w świat literackiej przygody. Nauczyliśmy się organizacji pracy, współpracy i odpowiedzialności za SŁOWO. Dziękujemy za ten rok intensywnej pracy. Było warto!


  kl.3gb.jpeg

  - Posted by Monika Czerkas, 25.06.2017


 • Udział w projekcie okazał się sporym wyzwaniem zarówno dla mnie, jak i dla uczniów. Do projektu zaangażowałam klasę III gimnazjum, traktując pisanie kolejnych części opowieści zarówno jako miłą rozrywkę integrującą klasę, jak i trening przed egzaminem gimnazjalnym. Dzięki świetnym filmikom nagranym przez Asię uczniowie powtórzyli cechy różnych odmian powieści, a niektóre (np. powieść gotycką) poznali. Pisanie także pozwalało im na ten genologiczny trening. Poza tym uruchomili wyobraźnię, ćwiczyli formę opowiadania i inne mniejsze formy wypowiedzi przeznaczone na dany miesiąc.
  Sporym wyzwaniem była dla mnie i dla nich... terminowość. W tym projekcie była ona szczególnie ważna. Ja sama jestem lekkoduchem pracującym raczej zrywami, więc zmobilizowanie uczniów przyczyniło się w pewien sposób do mojego własnego rozwoju :).
  Bardzo cieszy mnie to, że z mojej niewielkiej, dwunastoosobowej klasy aż 11 osób wzięło czynny udział w pisaniu, niektórzy zostali autorami nawet dwóch części!
  Dziękuję za tę literacką przygodę!
  Wnioski na przyszłość: nauczyciel powinien jednak bardziej kontrolować to, co uczniowie piszą, zwłaszcza jeśli występują nieścisłości względem poprzedniej części opowieści lub opowieść znacząco odbiega od gatunku, w którym rozpoczęto pisanie. To uwaga od moich uczniów, którym w późniejszych odcinkach fakt, że poprzednia grupa czy grupy od gatunku odeszły, bardzo przeszkadzał.
  - Posted by Karolina Jędrych, 22.06.2017


 • To mój pierwszy projekt eTwinning. Zależało mi na zdobyciu doświadczenia. I udało się. W projekcie uczestniczyło 10 dziewczyn , które lubią czytać książki.Dzięki temu projektowi same stały się kreatorkami losów poszczególnych bohaterów , zmagały się z konwencjami literackimi,współpracowały w grupie , śledziły pracę innych uczestników projektu. Nie zawsze było łatwo , czasami musiały się zmierzyć z brakiem "weny twórczej". Ale wszystko pokonały.
  Cieszymy się ,że byliśmy częścią tej niezwykłej literackiej przygody. Pozdrawiamy serdecznie wszystkie zespoły .
  - Posted by Magdalena Machnik , 19.06.2017


 • Dziękujemy za wspaniałą przygodę z literaturą! Z tymi samymi uczniami rok wcześniej korzystałam z podcastów ze strony http://instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com/ Tym razem dzięki świetnym filmikom o gatunkach powieści uczniowie mogli znów w ciekawy sposób nauczyć się czegoś ciekawego. Sami również zaczęli pisać krótkie teksty, bo dzięki projektowi nabrali odwagi i wiary w swe możliwości. Oczywiście, były trudne chwile. Nie zawsze łatwo było utrzymać początkowy zapał, jednak udało się to z pomocą grupy realizującej rozszerzone zajęcia z j. polskiego z klasy szóstej. Okazało się, że przy pracy nad zadaniem różnica jednego roku nie sprawia problemu. Uczniowie lepiej się poznali i okazało się, że tworzą wspaniały zespół.


  small20160928_105427.jpg

  - Posted by Joanna Waszkowska, 19.06.2017


 • Świetny projekt bardzo wysoko oceniany przez uczniów. Sprawdzili się w różnych konwencjach literackich, mogli wymyslać historie i samodzielnie tworzyć powieści. Projekt wymagał współpracy i dobrej organizacji pracy, podniósł kompetencje pisarskie i redakcyjne, samoocenę uczestników oraz ich kreatywność. Włożyli w niego dużo zaangażowania i inwencji, chętniej podajmuja się samodzielnych zadań, z większą chęcią biorą udział w konkursach literackich. Same zyski. Dziękuje za możliwośc uczestniczenia w tym niezwykłym przedsięwzięciu.
  - Posted by Katarzyna Polak, 17.06.2017